Drošs un efektīvs

Lifesigns_Ergonomics_topMan paveicās – jau pirmajā profesionālajā mācību iestādē man bija tāds priekšmets kā ERGONOMIKA Vai jūs zināt, kas tas ir? Mācība par to, kā padarīt darbu vieglāku, patīkamāku un veselībai mazāk kaitīgu. Nē, nē, tas nav par slinkošanu. Tas ir par strādāšanu, nenodarot sev pāri un padarot iespējami daudz īsā laikā, tātad – efektīvi. Vai var būt vēl vērtīgāks priekšmets?

Funny businessmanMan joprojām šķiet, ka tas ir viens no svarīgākajiem gan darbiniekiem, gan darba devējiem. Es pati esmu parūpējusies par labu “mājas ofisu”, lai garās stundas pie datora nedarītu pāri veselībai, bet kā ir jums? Birojos/garīgu darbu strādājošajiem tik tipiskais nogurums, galvas un muguras sāpes un citas problēmas bieži rodas tieši tāpēc, ka netiek domāts par pareizu darba vietas iekārtojumu. Bet tas nav ne sarežģīti, ne ļoti dārgi.

ErgonomicsLaptop-bad1Kādā pozā jūs pavadāt savas darba stundas? Kā augstāk redzamais vīrietis vai kā šī jaukā dāma? Jā, portatīvās ierīces var būt ne vien mūsu draugs, bet arī “kaitnieks”, ja nedomājam par pareizu darba vietas iekārtojumu. Pareiza poza, attālums līdz ierīcēm un apgaismojums ir svarīgi.

gsbdUn nav jau tā, ka neviens neko nedara, ka nav pieejama informācija. Ir! Tikai jāprot atrast un izmantot. Es pati ar prieku studentiem mācu par efektivitātes procesiem organizācijās, kur ietveru arī ergonomikas aspektus. Periodiski vadu arī publiskas vai korporatīvas mācības par šiem jautājumiem. Esmu piedalījusies arī speciālās sadaļas izstrādē metodiskajam materiālam par grāmatvedības, sekretariāta un biroja darbu. Gan šis materiāls, gan virkne citām nozarēm veltīto pieejami VISC mājas lapā (sekojiet saitei) – skatiet un izmantojiet!

consultationKo varu piedāvāt? Dažāda garuma seminārus vai konsultācijas par šādām tēmām vai līdzīgām jums aktuālām tēmām:

 • Vispārējā ergonomika
 • Biroja ergonomika
 • Ergonomika un efektivitāte
 • Efektīvs birojs/administratīvais ofiss
 • Efektīva organizācija
 • LEAN izmantošana
 • Stresa vadība
 • Stress, profesionālā deformācija un izdegšana
 • Kā nesabojāt veselību

Jau vairākus gadus esmu Latvijas Ergonomikas biedrības biedre un dalību tajā varu ieteikt ikvienam (gan organizācijām, gan privātpersonām), kuru interesē visdažādākie ergonomikas aspekti. Ieskatieties LEB mājaslapā.

beaLabu darbu dara arī  Biznesa efektivitātes asociācija, kas skatās plašāk, ne tikai uz biznesu un ne tikai uz efektivitāti – ieskatieties viņu mājas lapā.

Darbinieku un darba devēju vidū bieži vien valda uzskats, ka drošība un veselība darbā ir birokrātiska un traucējoša formalitāte, kurai ir maza jēga. Rezultātā 20,7% darbinieku Latvijā ir darba vides izraisīti veselības traucējumi, bet katrs piektais darbinieks ir cietis nelaimes gadījumā darbā. Par to liecina 2013.gadā veiktā pētījuma “Darba apstākļi un riski Latvijā” dati.

svml

Un ko dara valsts? Lai pastiprināti vērstu darbinieku un darba devēju uzmanību uz drošības un veselības aizsardzības nozīmi darbā, Labklājības ministrija, Valsts darba inspekcija un Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūts īsteno darba aizsardzības kampaņu “Strādā vesels!” par kuru vairāk info ir speciālajā mājas lapā http://www.stradavesels.lv. Ērtākai lietošanai, šajā mājas lapā pieejamie materiāli apkopoti vairākās sadaļās.

healthyDarba aizsardzības kampaņa “Strādā vesels!” ir vērsta gan uz darba devējiem, gan darbiniekiem, aicinot ikvienu uz aktīvu rīcību — darbavietā rūpējoties par savu vai savā pakļautībā strādājošu cilvēku drošības un veselības profilaksi. Lūk, virkne saišu uz internetā pieejamiem bezmaksas materiāliem, kas var noderēt:

question markJa ir kāds jautājums vai vēlaties sazināties, izmantojiet kontaktformu tepat lejāk vai rakstiet uz e-pastu: ieva@KalvesKonsultacijas.lv.

2 Replies to “Drošs un efektīvs”

  1. Labdien, Agija. Atzīšos – īsti nesaprotu jautājumu. Ergonomikai nav nekādas īpašas identifikācijas un par tādu “Latvijas ergonomiku” kā tādu runāt nav iespējams. Ir ergonomikas vispārējie principi un var skatīt/vērtēt kādas konkrētas darba vietas ergonomiskumu, vai skatīt kopā kādā organizācijā – kā tur ievēro ergonomikas jomas ieteikumus. Ja jautājot bija domāts kas cits, pajautā citādi – man gribas saprast un pēc būtības atbildēt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *