Dokumentu lietas

secretaryNav tādu jautājumu par dokumentiem un dokumentēšanu, uz kuriem es nevarētu atbildēt.

No kurienes drosme šādam apgalvojumam? Skatieties paši! Vispirms es izmācījos par sekretāri. Manā pirmajā diplomā, ko 1988.gadā izdeva Rīgas 19.PTV, ir rakstīts: tehniskā sekretāre (mašīnrakstītāja, lietvede, stenogrāfiste). Tas ir pamats, kas  kopā ar vairāk kā 25 gadu pieredzi, kā arī doktora grādu ekonomikā un veselības zinātņu maģistra grādu veido unikālu “komplektu”. Un te ir rezultāts:

 • Kalve lietv graamesmu vairāku grāmatu par dokumentēšanas jautājumiem autore, kā arī Dienas Biznesa Dokumentu un biroja pārvaldības rokasgrāmatas vadošā autore;
 • labprāt vadu gan dažāda garuma un tēmu seminārus par šiem jautājumiem, gan konsultēju organizācijas un veidoju korporatīvās apmācības.

JAUNUMS! Sadarbojoties Biznesa augstskolas Turība izdevniecībai un Lietuvas kompānijai E-Z Way 2014.gada jūnijā ir tapis elektronisks izdevums Praktiskā dokumentu pārvaldība, kur vienuviet pieejama gan mana jaunākā grāmata Dokumentu pārvaldība no A līdz Z elektroniskā formā, gan aktuālie normatīvie akti, gan 100 dokumentu paraugi, ko var lejuplādēt un izmantot ikdienas darbā. Tepat pieejams mazs šī produkta video. Ja vēlaties to iegādāties, dodieties uz www.actualis.lv.

Manas stiprās puses:

 • “lietišķais minimālisms” dokumentos un dokumentēšanas sistēmās – ieteikšu, kā tās visoptimālāk sakārtot, atstājot tiešām vajadzīgāko;
 • organizācijas pārvaldības sistēmas analīze – vai strādājat maksimāli efektīvi, vai tā, kā (nez kādēļ) ir iesākts un ierasts;
 • biroja darba efektivizēšana un ergonomikas izvērtēšana – ir ne mazums lietu, ko var sakārtot ar mazu līdzekļu ieguldījumu vai kas nemaksā neko, taču ieguvums jūtams vai redzams uzreiz;
 • ieteikumi darba stresa, noguruma, profesionālās deformācijas un izdegšanas mazināšanai.

Kam esmu devusi padomus? Lūk, neliels uzskaitījums: Latvijas Gāze, Lattelecom, Severstaļlat, Latvijas Valsts televīzijas un radio centrs, SIA Sweaskog, SIA Siguldas Būvmeistars, virkne pašvaldību (Salaspils, Gulbene, Kuldīga un tās apkaimes novadi u.c.) un to iestāžu (bāriņtiesas, sociālie dienesti…). Sadarbībā ar Izglītības ministrijas padotības iestādēm darbojos profesionālās izglītības metodiskajā un akreditēšanas jomā kā arī Nozaru ekspertu padomē, vadu kvalifikācijas paaugstināšanas seminārus dokumentēšanas jomā strādājošajiem un pedagogiem.

Biežāk pieprasītās tēmas ir:

 • dokumentēšanas normatīvais regulējums
 • dokumentu pārvaldības ISO standarts
 • dokumentu pārvaldības sistēma, tās veidošana vai optimizēšana
 • papīra un elektroniskie dokumenti – ko un kā veidot vai neveidot
 • elektroniskie dokumenti un paraksti – ar ko sākt
 • dokumentu noformēšana – vispārējie principi vai specifiski jautājumi, no juridiskā spēka līdz stilam un valodas lietojumam, atsevišķu dokumentu veidu izstrāde (sarakstes dokumenti, protokoli, darbs ar iesniegumiem, rīkojuma dokumenti u.tml.)
 • ergonomika, efektivitāte un darba organizācija birojā (par šīm lietām vairāk informācijas speciālajā sadaļā Drošs un efektīvs)

2014.gada nogalē ir iznākusi mana grāmata “Dokumentu pārvaldība no A līdz Z” – tā noderēs ikvienam, kam interesē dokumentēšanas procesi. Lūk, mazs videoieskats tajā:

focusKas ir tikai man raksturīgs? “Interesantais” izglītības un pieredzes sajaukums: vispirms profesionālā izglītība savā jomā, pēc tam gadiem klāt krāta pieredze un zināšanas līdz pat doktora grādam ekonomikā un maģistra grādam veselības zinātnēs. Viss kopā tas ļauj kritiski paskatīties uz ierasto: kas tiešām ir nepieciešams un kā to visefektīvāk, ar mazāko pūļu un resursu ieguldījumu paveikt.

Mani jau ilggadējie sadarbības partneri semināru organizēšanā ir firma Partneri MG, kā arī Zygon Baltic Consulting un Faber.

Tired_Business_PersonTā kā ilgu stundu pavadīšanu birojā un pie datora ekrāna par veselīgu nosaukt grūti, var būt noderīgi ieskatīties sadaļā Vesels un aktīvs – tur apkopots ne mazums dažādas veselīgas informācijas. 🙂

question markJa ir kāds jautājums vai vēlaties sazināties, izmantojiet kontaktformutepat lejāk vai rakstiet uz e-pastu: ieva@kalveskonsultacijas.lv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *